5 kwietnia 2023

Beton w prefabrykacji – metody szlifowania wyrobów

oszlifowane bloczki z betonu

Wymagania jakościowe dotyczące prefabrykatów z betonu

Branża prefabrykacji betonu podlega ciągłej ewolucji, którą napędzają trendy optymalizacji czasu pracy, obniżania kosztów produkcji i związanej z nimi automatyzacji procesów produkcyjnych.

 

Jednocześnie rosną wymagania jakościowe dotyczące wyrobów, nie tylko w obszarze ich wytrzymałości mechanicznej czy trwałości, przekładającej się na coraz wyższą odporność na działanie sił mechanicznych, warunków atmosferycznych czy czynników chemicznych.

Wysoką jakość prefabrykatów zapewnia również ich dokładność wymiarowa umożliwiająca wykonanie precyzyjnych i trwałych połączeń, łatwość montażu i zachowanie odpowiednich parametrów technicznych. Jednak szczególne znaczenie w ostatnich latach przypisuje się estetyce wyrobów. Powszechnie wymagana jest ich gładka, jednolita i pozbawiona niedoskonałości powierzchnia, którą uzyskać można stosując odpowiedni rodzaj obróbki.

 

Wszystkie opisane wyżej cechy mają wpływ na funkcjonalność, trwałość i estetykę prefabrykatów i decydują o ich jakości. My zajmiemy się wymaganiami jakościowymi w obszarze wytrzymałości i estetyki, na które wpływ ma zastosowanie odpowiednich urządzeń szlifujących.

Na czym polega szlifowanie wyrobów
w zakładzie produkcyjnym?

Szlifowanie wyrobów z betonu jest ważną częścią procesu produkcyjnego w zakładach prefabrykacji. Po zakończonym procesie formowania i dojrzewania, utwardzone wyroby betonowe poddawane są dodatkowej obróbce, pozwalającej uzyskać pożądaną jakość i wygląd powierzchni.

Kluczowe dla uzyskania pożądanych wyników jest zastosowanie skutecznych i precyzyjnych narzędzi szlifierskich. Oprócz poprawy gładkości i jednolitości powierzchni wyrobów, szlifowanie może również pomóc w usunięciu defektów, takich jak nierówności i pęknięcia, a także zwiększyć przyczepność powierzchni dla innych materiałów, takich jak farby, powłoki ochronne czy kleje.

Obróbka szlifierska pozwala zatem nie tylko poprawić estetykę powierzchni, czyniąc ją bardziej atrakcyjną wizualnie i przyjemną w dotyku, ale przede wszystkim poprzez usunięcie niedoskonałości i wyrównanie powierzchni prefabrykatów poprawia ich wytrzymałość i trwałość.

oszlifowane bloczki betonowe
bloczki z betonu na stacji szlifującej

Rodzaj wyrobu betonowego
a technologia szlifowania

W zakładach prefabrykacji wykorzystuje się różne urządzenia i technologie szlifowania w zależności od rodzaju wyrobu betonowego.

 

Szlifowanie prefabrykatów może odbywać się zarówno na mokro, jak i na sucho, w zależności od preferencji i rodzaju szlifierki. Szlifowanie na mokro wykorzystuje wodę, która chłodzi szlifierkę i zmniejsza ilość kurzu powstającego podczas szlifowania. Szlifowanie na sucho natomiast może być bardziej ekonomiczne i wygodne, ponieważ nie wymaga stosowania wody i jest łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Szlifowanie kostki brukowej:

Szlifowanie kostki brukowej w zakładzie prefabrykacji odbywa się zwykle za pomocą specjalnych maszyn szlifierskich. Istnieją różne rodzaje szlifierek przeznaczonych do obróbki kostki brukowej, takie jak szlifierki rolkowe, tarczowe, taśmowe czy kątowe.

 

Szlifowanie kostki brukowej zwykle odbywa się na sucho, ponieważ nie wymaga ono dużej ilości wody, jak to ma miejsce w przypadku szlifowania płyt betonowych czy innych większych prefabrykatów. Proces szlifowania może być realizowany ręcznie lub automatycznie przez maszyny, a wybór konkretnego sposobu zależy od wymagań producenta oraz specyfiki danej partii kostki brukowej.

 

Szlifowanie kostki brukowej ma na celu doprowadzenie powierzchni do wymaganej gładkości i równości, usunięcie nierówności, szorstkości i innych niedoskonałości powierzchni, a także zapewnienie estetycznego wyglądu wyrobów.

Szlifowanie bloczków betonowych:

Bloczki betonowe mogą być szlifowane na różne sposoby, w zależności od wymagań dotyczących ich końcowego wyglądu i jakości. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów szlifowania bloczków betonowych jest użycie diamentowych szlifierek tarczowych, które umożliwiają precyzyjne szlifowanie ich powierzchni.

 

Proces szlifowania bloczków betonowych może obejmować kilka etapów, w zależności od stopnia szlifowania i wykończenia końcowego produktu. Na początku może być stosowany twardy szlif, aby zniwelować wszelkie nierówności na powierzchni bloczków. Następnie stosuje się szlif o coraz mniejszej granulacji, aby uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię.

 

Po szlifowaniu, bloczki betonowe mogą być także poddawane kolejnym procesom obróbki, takim jak szczotkowanie, piaskowanie lub szlifowanie krawędzi. Pozwalają one na uzyskanie pożądanego efektu końcowego.

Szlifowanie płyt chodnikowych i krawężników:

Płyty chodnikowe i krawężniki są zwykle szlifowane przy użyciu specjalnych maszyn szlifierskich, które posiadają odpowiednie dyski i tarcze diamentowe. Proces szlifowania może obejmować kilka etapów, w zależności od tego, jak głębokie rysy i nierówności mają być usunięte z powierzchni.

 

Pierwszy etap polega na użyciu tarczy diamentowej o grubości ziaren 30-40, która usuwa większe nierówności i wygładza powierzchnię. Następnie stosowane są tarcze diamentowe o mniejszych grubościach ziaren, takie jak 60, 120 lub 240, aby uzyskać coraz gładziej szlifowaną powierzchnię. W końcowej fazie szlifowania stosowane są zwykle bardzo cienkie tarcze diamentowe o grubości ziaren 400-800, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

 

Istotne jest przy tym kontrolowanie procesu szlifowania w celu uniknięcia nadmiernego usuwania betonu i uzyskania odpowiedniego wykończenia powierzchni. Po zakończeniu szlifowania powierzchnię można poddać obróbce w stacji polerowania. Umożliwia to uzyskanie połyskującego wyglądu.

Szlifowanie wielkogabarytowych płyt betonowych:

W przypadku płyt betonowych wycinanych z dużych bloczków betonowych zwykle stosuje się wielkogabarytowe urządzenia szlifujące, które są specjalnie zaprojektowane do szlifowania dużych powierzchni betonowych. Urządzenia te składają się z dużych tarcz szlifierskich, które obracają się wokół osi pionowej i poziomej, umożliwiając szlifowanie powierzchni płyty w różnych kierunkach. W zależności od wymagań końcowych, powierzchnia może być szlifowana na różne sposoby, aby uzyskać pożądany efekt estetyczny lub funkcjonalny.

 

W zakładach prefabrykacji zwykle stosuje się również specjalne narzędzia do polerowania powierzchni, które umożliwiają uzyskanie pożądanych efektów estetycznych, takich jak np. matowe lub połyskliwe wykończenie powierzchni betonowych.

Proces szlifowania w zakładach prefabrykacji

W zakładach prefabrykacji betonu do szlifowania wyrobów stostuje się między innymi diamentowe szlifierki rolkowe i tarczowe. Często są one zintegrowane w większych automatycznych maszynach, które kompleksowo realizują proces produkcji i wykorzystują tarcze szlifujące do obróbki betonu w precyzyjnie dopasowane do potrzeb klienta prefabrykaty. Zautomatyzowanie procesów pozwala na szybką produkcję dużych ilości precyzyjnych wymiarowo, estetycznych wyrobów betonowych przy minimalnym nakładzie pracy.

 

Diamentowe szlifierki rolkowe i tarczowe wykorzystywane są m.in. w liniach do produkcji krawężników, schodów, jak również drobnej galanterii ogrodowej: elementów dekoracyjnych, donic, ławek betonowych. W każdym z tych przypadków, diamentowe szlifierki rolkowe i tarczowe stosuje się do uzyskania wysokiej jakości, gładkich powierzchni prefabrykatów.

 

W szlifowaniu prefabrykatów z betonu znajdują również zastosowanie szlifierki taśmowe. W przeciwieństwie do diamentowych szlifierek, które stosują tarcze lub rolki z diamentami, szlifierka taśmowa wykorzystuje taśmę ścierną, która obraca się wokół rolki. Szlifierki taśmowe są szczególnie przydatne do usuwania warstw powierzchniowych betonu, a także do przygotowywania powierzchni przed aplikacją nowej powłoki betonowej.

Urządzenia szlifujące firmy Quadra – zalety

Quadra oferuje pełną gamę modeli urządzeń do szlifowania wyrobów. W ofercie znajdziemy zarówno przeznaczone do szlifowania prefabrykatów o większych powierzchniach szlifierki taśmowe, jak i szlifierki diamentowe: rolkową i tarczową.

Umożliwiają one zeszlifowanie wyrobów do dokładnych wymiarów, co pozwala na łączenie ich za pomocą cienkiego kleju zamiast zaprawy murarskiej. Znacznie skraca to czas i zmniejsza koszty budowy oraz poprawia jakość i zapewnia czystość miejsca pracy.

Urządzenia szlifujące od Quadry pracują zarówno w trybie online jak i offline oraz zapewniają łatwą integrację urządzeń. Możliwe jest szlifowanie po obu stronach urządzenia (opatentowane), a proces szlifowania jest prosty i efektywny.

Nie bez znaczenia pozostaje również łatwa dostępność urządzeń umożliwiająca szybką wymianę narzędzi oraz nieskomplikowaną konserwację i czyszczenie. Quadra zapewnia również system podciśnienia do usuwania pyłu oraz dźwiękoszczelną obudowę zewnętrzną redukującą hałas.

Warto zapoznać się z urządzeniami i maszynami do obróbki szlifierskiej od francuskiego producenta.