2 marca 2023

Linia Quadry do produkcji Air’Bloc

Stacja paletyzująca Quadry

Linia Quadry do produkcji prefabrykatów specjalnego przeznaczenia

Znana ze swojego innowacyjnego podejścia do projektowania i tworzenia linii technologicznych do produkcji wyrobów specjalnego przeznaczenia Quadra została wybrana przez Grupę Perin na dostawcę linii produkcyjnej.  Otwierająca swój zakład we francuskim Saint-Maudez firma Perin& Cie szukała producenta maszyn, którego rozwiązania technologiczne umożliwiłyby produkcję innowacyjnych ekologicznych bloczków, tzw. Air’Bloc. Wytwarzane są one z kombinacji betonu i typowego kruszywa z czysto mineralną pianką izolacyjną na bazie cementu – tzw. AirMousse.

Bloczek Air'Bloc

Jak powstają bloczki Air'Bloc?

Produkcja bloczków AirBlocks – które ze względu na swoje właściwości właściwości termiczne, mechaniczne, akustyczne, sejsmiczne i ekologiczne cieszą się dużą popularnością na francuskim rynku budowlanym, możliwa jest tylko na specjalnej maszynie. Inżynierowie Quadry i Grupy Pekin pracowali nad jej budową i funkcjonalnościami blisko 3 lata. Miała ona umożliwiać napełnianie pustaków pianką AirMousse na niewielkiej przestrzeni, przy stałej prędkości produkcji. 

Z jakich elementów składa się linia do produkcji bloczków Air'Bloc?

Oprócz maszyny umożliwiającej napełnianie pustaków pianką AirMousse linia składa się z następujących maszyn i urządzeń: maszyny szlifującej, dzięki której bloczki mogą być murowane na zaprawę cienkowarstwową, specjalnej umieszczanej w wibroprasie formy a także komory dojrzewania. Powyższe wyposażenie w zakładzie Grupy Perin dopasowano do nowo zakupionej wibroprasy i zintegrowano z pełną linią technologiczną zakładu. Dodatkowo wymagania  produkcyjne wymusiły zastosowanie szeregu rozwiązań implementacyjnych. 

System odsysania pyłu Quadra
Urządzenie do dozowania Pianki AirMousse do bloczków
Urządzenie do odsysania i przetwarzania pyłu z obszaru szlifowania
Urządzenie do dozowania i napełniania otworów w bloczkach pianką Air’Mousse

W przypadku zakładu w Saint-Maudez główny nacisk położono na pełną integrację linii technologicznej z wibroprasą, obejmującą również stałą prędkość pracy niezależnie od etapu produkcji. Zastosowane rozwiązania implementacyjne to m.in: roboty paletyzujące oraz urządzenia do transportu wewnątrzzakładowego: przenośniki, przesuwnica, winda piętrująca i rozpiętrowująca.  

Zastosowane rozwiązania obejmujące również zoptymalizowaną konfigurację przestrzenną poszczególnych stacji produkcyjnych zapewniają jednoczesny przebieg wszystkich etapów produkcji.  Cała linia może być wykorzystywana jako linia do kompleksowej produkcji pustaków Air’Bloc lub jako linia do produkcji klasycznych pustaków lub pustaków szlifowanych.

Maszyna do szlifowania bloczków

Jak odbywa się dozowanie pianki i jak zaprojektowano urządzenie dozujące?

Jakie walce zastosowano w urządzeniu szlifującym oraz jak działa system odsysania i przetwarzania pyłu?

Odpowiedzi na pytania znajdziecie w poniższym artykule, do lektury którego gorąco zachęcamy!