7 listopada 2022

Paletyzacja w zakładach prefabrykacji

paletyzacja z Quadrą

1. Paletyzacja a wydajność produkcji

Poziom automatyzacji i robotyzacji jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wydajność każdego zakładu produkcyjnego. W przypadku zakładów prefabrykacji, gdzie większość procesów jest powtarzalna i przewidywalna, stosowanie nowoczesnych technologii może przynieść ogromne korzyści. W artykule omówimy, w jaki sposób automatyzacja i robotyzacja linii do paletyzacji wpływają na optymalizację procesu produkcji oraz jakie są jej najważniejsze korzyści.

2. Paletyzacja - na czym polega?​

Paletyzacja jest to proces układania produktów na palecie lub innego rodzaju podstawie, w celu ich łatwiejszego transportu i składowania. Jest ona szczególnie ważna w przemyśle, gdzie produkty muszą być dostarczane w dużych ilościach do różnych odbiorców. Aby zapewnić efektywność i bezpieczeństwo tego procesu, konieczne stało się jego wyposażenie stanowisk kiedyś obsługiwanych przez pracowników odpowiednimi urządzeniami i robotami, zapewniającymi wysoki stopień automatyzacji. Robot, przy użyciu którego odbywa się paletyzacja to paletyzer. Najczęściej jest to wielofunkcyjna maszyna, przystosowana do obsługi ładunków o zróżnicowanych kształtach i gabarytach, dzięki czemu może obsługiwać odbiór wyrobów różnego rodzaju. 

3. Kiedy stosujemy paletyzację?

Zastosowanie zautomatyzowanej paletyzacji szczególnie uzasadnione jest w zakładach o dużej wydajności produkcji, gdzie praca przebiega w dużym tempie i w systemie zmianowym. Obecnie w zasadzie wszystkie zakłady prefabrykacji dysponują liniami obiegowymi ze stanowiskiem automatycznego paletyzowania wyrobów. Nie sposób wyobrazić sobie ręcznej obsługi stanowiska paletyzacji, gdy dzienna produkcja wynosi nawet kilkaset ton wyprodukowanych wyrobów o różnych kształtach i gabarytach. Dodatkowo robot paletyzujący może wykonywać szereg innych czynności – jak np. przeniesienie ładunku do stacji szlifowania lub postarzania wyrobów. Eliminuje lub znacznie redukuje to czasy przestoju w zakładzie. Manipulatory bezustannie zajęte są załadunkiem lub rozładunkiem w zależności od rodzaju produkowanych wyrobów. Zapewnia to maksymalną wydajność.

stacja do paletyzacji manipulator

4. Jakie są korzyści ze stosowania zautomatyzowanej  paletyzacji?

Korzyści ze stosowania zautomatyzowanej paletyzacji nie sposób wyliczyć. Nowoczesne manipulatory i roboty zapewniają:

  • szybkość i wydajność procesu paletyzowania wyrobów (duży zasięg, wysoka ładowność);
  • dokładność procesu;
  • niezawodność – zdolność do pracy 24 / 7.

Dodatkowo manipulatory nie zajmują dużo miejsca i są kompaktowe. Często muszą być w stanie wykonać swoją pracę w istniejącej, ograniczonej przestrzeni. Gwarantują też dużą autonomię zakładu, szczególnie wtedy, kiedy proces przebiega podczas nieobecności personelu.

5. Roboty paletyzujące od Quadry

Quadra oferuje szeroką gamę robotów paletyzujących Kuka oraz manipulatorów do paletyzacji, które mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Paletyzacja z Quadrą https://quadra-concrete.pl/oferta/systemy-transportu-wewnetrznego-i-zewnetrznego/ oznacza  wszechstronność, elastyczność i niezawodność. Zaciski używane w maszynach paletyzujących są projektowane, opracowywane i produkowane przez inżynierów Quadry w oparciu o dane projektowanych wyrobów i wytyczne od klienta. Zastosowanie serwomotorów i ciągłego monitorowania pozycji zacisku pozwala na bardzo dokładne składowanie wyrobów, co przekłada się na wysoką wydajność produkcji. Przeznaczone do ładowania ciężkich produktów chwytaki i zaciski nadają się do każdego rodzaju wyrobów. Precyzyjna kontrola ruchów i ciągłość pracy zapewniają stałą prędkość produkcji.

Wyposażenie zintegrowanego robota Kuka w chwytaki do pustaków potwierdza wszechstronność możliwych zastosowań. Roboty przemysłowe od Quadry https://quadra-concrete.pl/oferta/roboty-przemyslowe/ to inwestycja, która zrewolucjonizuje obsługę stanowisk do paletyzacji i w szybkim czasie się zwróci.

6. Podsumowanie

Korzyści płynące z automatyzacji i robotyzacji linii do paletyzacji:

1. Zmniejszenie kosztów produkcji: Automatyzacja i robotyzacja pozwalają na zmniejszenie kosztów produkcji, ponieważ eliminują one potrzebę zatrudniania pracowników do wykonywania tych czynności.

2. Zwiększenie wydajności: Automatyzacja i robotyzacja procesów paletyzacji pozwalają na znaczne zwiększenie wydajności, ponieważ roboty są w stanie wykonywać te czynności dużo szybciej niż ludzie.

3. Zmniejszenie liczby popełnianych błędów: Automatyzacja i robotyzacja procesu paletyzacji pozwalają na całkowite wyeliminowanie błędów popełnianych przez pracowników, a także znacząco ograniczają liczbę błędów wynikających z czynników ludzkich.