15 lipca 2022

Wyroby wet cast – na czym polega ich fenomen?

wyroby wet cast w ogrodzie

Wyroby wet cast –
jak przebiega produkcja?

Technologia wet-cast to specjalny proces produkcji płaskich elementów wykończeniowych: imitujących naturalny kamień płytek elewacyjnych, fakturowanej kostki brukowej, ogrodowych płyt chodnikowych, palisad lub podmurówkowych desek betonowych

Technologia ta pozwala uzyskać faktury płyt, które charakteryzują wgłębienia o różnym układzie i stopniu intensywności. Jest to możliwe dzięki procesowi produkcji, w którym płynna mieszanka wnika w zakamarki formy wiernie odwzorowując strukturę materiałów i skał spotykanych w naturze.

Każda płyta powstaje w specjalnych formach z tworzywa sztucznego lub z kauczuku, do których wlewana jest  płynna mieszanka betonowa zawierająca plastyfikatory i barwniki. Następnie formy poddawane są wibracji, dzięki której płynna mieszanka wnika do wszystkich zakamarków formy. Pozwala to nadać produktom końcowym niemal dowolny kształt i fakturę. Po wyschnięciu poszczególne elementy mogą wykazywać różnice  wymiarowe, głównie w wysokości i długości. Dzięki temu udaje się uzyskać efekt niepowtarzalności i unikatowości wyrobów.

Zagęszczenie betonu odbywa się kilkuetapowo, na specjalnych liniach do produkcji wet cast, których podstawę stanowią specjalnie zaprojektowane stoły wibracyjne. Pozwalają one na precyzyjne dobranie i ustawienie parametrów procesu: czasu wibracji i jej częstotliwości. Nowoczesne zautomatyzowane linie produkcyjne oferują jednak o wiele więcej niż tylko automatyzację podstawowych procesów. O tym jakie korzyści może przynieść inwestycja w nowoczesne technologie do produkcji wet cast od Quadry możecie przeczytać tutaj.

Jakie są wady metody wet cast?

Wadą metody wet cast jest dosyć długi czas schnięcia mieszanki, który wynosi około 24 godzin. W trakcie tego czasu produkowane elementy muszą pozostać w formie, po czym dodatkowo około 7 dni powinny być poddane procesowi pielęgnacji w komorze dojrzewania. Zastosowanie nowoczesnych systemów do przyspieszonej pielęgnacji wyrobów może jednak ten proces znacznie przyspieszyć, a dodatkowo może wpłynąć na poprawę wyglądu oraz jakości produktów finalnych. Jest to możliwe dzięki precyzyjnej kontroli cyrkulacji powietrza, temperatury oraz wilgotności powietrza. Na rynku są dostępne systemy dojrzewania zapewniające właściwy kontrolowany przebieg procesu pielęgnacji wyrobów wet cast.

aranżacja z wyrobami wet cast

Jakie są zalety
wyrobów odlewanych na mokro?

  • wierne odzwierciedlenie struktury

Produkcja wyrobów w technologii wet cast pozwala na bardzo precyzyjne odzwierciedlenie naturalnej faktury drewna, kamienia lub innego materiału naturalnego wykorzystywanego do aranżacji przestrzeni. Stoi za tym bardzo dobra formowalność betonu ciekłego, która dodatkowo umożliwia produkcję wyrobów niepowtarzalnych i unikatowych, wiernie oddających cechy materiałowe drewna (chropowatość), kamienia naturalnego (porowatość, wgłębienia jak w trawertynie lub nieregularność jak w przypadku łupków kamiennych). Otrzymany wyrób łączy w sobie naturalne piękno natury z trwałością i wytrzymałością rozwiązań betonowych.

  • funkcjonalność:  

Mnogość zastosowań wyrobów wet cast jest nie do przecenienia: można wykończyć nimi elewację, taras na gruncie i nad pomieszczeniami, jak również można je wykorzystać przy budowie ogrodzenia, znacząco przyspieszając czas jego wykonania oraz poprawiając jego funkcjonalność i estetykę.

  • wytrzymałość:

Wyroby wet cast charakteryzuje duża wytrzymałość na zginanie i na wpływ działania warunków atmosferycznych. Dodatkowo można wzmocnić ich wytrzymałość stosując odpowiednie impregnaty. Dzięki temu można otrzymać rozwiązanie aranżacyjne, które posłuży długie lata.

wyroby wet cast
wyroby wet cast na palecie

Konkurencyjne technologie
dry cast i semi dry cast

Konkurencyjne technologie dry cast lub semi dry cast polegają na wtłoczeniu pod ciśnieniem półpłynnej lub niemal stałej mieszanki betonowej w stalowe lub drewniane formy. Również i w tym przypadku formy poddawane są procesowi wibrowania, jednak proces ten odbywa się skomplikowanych i ciężkich maszynach. Odlewany suchy beton ma w swoim składzie bardzo mało wody: tylko tyle aby związać cement. Cechuje go bardzo wysoka wytrzymałość, jednak daje dużo gorsze odwzorowanie faktury powierzchni. Proces produkcji jest dużo tańszy i szybszy, i sprawdzi się w przypadku projektów o ograniczonym budżecie. Metoda ta służy do produkcji całej gamy wyrobów betonowych, m.in. wibroprasowanej kostki brukowej. 

Podsumowanie

W projektach wymagających ciekawych lub imitujących naturę aranżacji – lepiej sprawdzą się wyroby wet-cast. Oferują one wyjątkową fakturę, delikatne zestawienia kolorów oraz wygląd naturalnego kamienia. Są jednak łatwiejsze w montażu i tańsze niż kamień naturalny. Jednocześnie nie ustępują mu jakością ani estetyką. Świetnie sprawdzą się zarówno w projektach nowoczesnych i minimalistycznych, jak i w klasycznych aranżacjach. Nie dziwi fakt, że popularność tego rozwiązania stale rośnie, a popyt na wyroby odlewane na mokro jest duży jak nigdy wcześniej.